You are here
Home > Ashwaubenon Community News > Destination Imagination teams heading to state

Destination Imagination teams heading to state

0315_DI_Header

Ashwaubenon School District news release

ASHWAUBENON — Ashwaubenon’s Destination Imagination (DI) program advanced 14 of their 18 teams who participated in the competitive categories of the Green Bay Area Regional Tournament, which took place on Feb. 25, 2017.

Those 14 teams will now compete at the state tournament on April 8, 2017, at The University of Wisconsin – Stevens Point.

Two Ashwaubenon teams were the recipients of Special Recognition Awards, the highest honors in the Destination Imagination program.

Ashwaubenon also had eight teams participate in exhibition, or noncompetitive, categories

The Regional Tournament was hosted at Ashwaubenon High School.




DI is the world’s largest co-curricular creative problem solving competitive program that builds student participants’ skills related to: creative problem solving, teamwork, leadership, critical thinking, research and inquiry, innovation, technical design and construction, playwriting, and oral presentation skills.

In each season and competition, teams need to solve two different kinds of challenges.

The “Central Challenge” is one of seven problems that the teams work on over several months incorporating research, technical design, science, math, engineering, and character/script/presentation development.

The “Instant Challenge” is a challenge teams are asked to solve in a very short period of time at the tournament. Teams present their solutions to both challenges for a score.

Teams qualify to earn “place” awards and special recognition awards.

The Special Recognition Awards for Ashwaubenon teams are listed below:

DA VINCI AWARD: FOR OUTSTANDING CREATIVITY – Honor those individuals and teams who most clearly demonstrate that spirit of adventurous risk in their solutions – those who most creatively traveled to reach truly new and unique destinations.

Parkview Middle School “The Beans of Jelly” (1st place): Mason Vinoski, Miles Lasee, Peter Steinhoff, Ally Lukens, Lilly Allen, Yasmyn Collins – managed by: Mrs. Cara Steinhoff & Mrs. Janna Allen

RENAISSANCE AWARD – Recognizes those who demonstrate extraordinary amounts of effort and preparation in their solutions or outstanding skill in engineering, design or performance using their creativity

Valley View Elementary “Million Dollar Glitter Team” (2nd place): Haily Atkinson, Carter Bona, Chase Manos, Lei Tzu Ly Tong-Pao, Jose Parma, Arya Shankar, Kelly Vyskocil – managed by Mrs. Shana Atkinson

ARISTOTLE AWARD – Given to teams that have demonstrated exemplary displays of creativity, effort and overall performance.

Pioneer Elementary “Curveballs” (3rd place): Carter Dziatkewich, Nicholas Hodek, Karli Palubiak, Nathan Massart, Caitlin Payne, Esther Lemke, Abby Zuckerman – managed by: Mrs. Lin Persick & Mrs. Kim Dziatkewich

The “Place” Awards for Ashwaubenon teams are listed below:

“SHOW AND TECH” TECHNICAL CHALLENGE: Engineering, Innovation & Design Process, Technical Design & Construction, Experimentation, Mathematics, Communication, Theater Arts, and Teamwork.

Valley View Elementary “Definitely I’mpossible” (3rd place): Michael Clark, Clair Lawrenz, Nicholas Rose, Kate Hanamann, Hunter Haapala, Caitlyn Vandenbush, Jaylen Haluska – managed by: Ms. Michelle Haapala.

Parkview Middle School “Seven Silly Squirrels Sitting On Sycamore Shrubs” (1st Place): Sierra Stanford, Daria Gerzetich, Mia Voss, Makenna VanEyeck, Leigha Cox, Julia Schatzman, Olive Srubas. Managed by Mr. Eric Voss.

Parkview Middle School “Mugicians” (4th Place): Hunter Paul, Marissa Jo Diaz managed by: Mrs. Cindy Diaz and Ms. Erica Diaz.

Ashwaubenon High School “The Challenge Busters” (2nd Place): Meika Clark, Brennah Staidl, Joseph Bachmeier, June Ellen Srubas, Mackenzi Meyer, Emma Doren – managed by Mr. Steven Haluska.

“TOP SECRET” SCIENTIFIC CHALLENGE: Environmental Research, Technical Design and Construction, Theater Arts, Teamwork.

Pioneer Elementary “Curveballs” (3rd place): Carter Dziatkewich, Nicholas Hodek, Karli Palubiak, Nathan Massart, Caitlin Payne, Esther Lemke, Abby Zuckerman – managed by: Mrs. Lin Persick & Mrs. Kim Dziatkewich.

Valley View Elementary “Team Tazz” (5th place): Kirsten Goffard, Landon Beauprey, Cassi Garrison, Callum Schintgen, Trent Velicer, Hayden Thomas, Jack Waters – managed by Mr. Bill Schintgen.

Parkview Middle School “The Beans of Jelly” (1st place): Mason Vinoski, Miles Lasee, Peter Steinhoff, Ally Lukens, Lilly Allen, Yasmyn Collins – managed by: Mrs. Cara Steinhoff & Mrs. Janna Allen

Parkview Middle School “Waffles-like Waffles” (2nd place): Kadence Silva, Lindsey Moore, Sophia Belongea, Elissa Baenen, Casey Paprocki, Elissa Baenen, Jazlynn Phillips, Briella Benson – managed by: Mrs. Jacqueline Hentges

Ashwaubenon High School “Mysterious Force 5.0” (1st place): Matthew Hawkins, Sam Spika, Miguel Eygendaal, Simran Armstrong, Teddy Lisse, Celeste Weidemann, Quinten Castro- managed by Mr. Bob Hawkins




“VANISHED!” FINE ARTS CHALLENGE: Comic Strip Research and Design, Technical Design/Construction, Fine Arts, Theater Arts, Visual Arts
Valley View Elementary “Million Dollar Glitter Team” (2nd place): Haily Atkinson, Carter Bona, Chase Manos, Lei Tzu Ly Tong-Pao, Jose Parma, Arya Shankar, Kelly Vyskocil – managed by Mrs. Shana Atkinson

Valley View Elementary “Loads of Color” (6th place): Kate Bona, Addison Reinke, Claire Nesvacil, Emmalee Keisler, Avalyn Ruffin, Sophia Schiegg- managed by Mrs. Stacey Swaer

Parkview Middle School “The Lit Burritos” (1st place): Kennedy VanDen Elzen, Lillian Gregg, Melanie Mauer, Carmen VanDenElzen, Angelina Remondini, Asra Azad, Arulritha Sunderapandyan – Managed by: Ms. Angel Schwechler

“3-PEAT” IMPROV CHALLENGE: Improvisational Acting, Story Development, Theater Arts, Team Work, Human Scenery Creation, and Communication Research.

Valley View Elementary “Destination Improvnation” (2nd place): Nevaeh Clayton, Hope Maurer, Isabella Thomas, Serinity Meunier, Cassidy Gilsoul, Aubree Haworth – managed by Mrs. Diane Meinel. This team will be going on to the state competition in April

Pioneer Elementary School “The Sunny Side Up ers” (3rd Place): Isaiah Peters, Chloe Janiak, Easton Hockers, Lauren Carlton, Addison Minzlaff, Erin Carlson – Managed by: Mr. Eric Peters

“IN IT TOGETHER” ENGINEERING CHALLENGE: Structural Engineering, Materials Science, Research, Innovation and Design Process, Mathematics, Theater Arts, Teamwork

Valley View Elementary “DI LightningDI-tectives” (1st place): Mariana Mandich, Mozelle Mandich, Ella Parise, Matthew Griepentrog, Sienna Kiewiz, Joseph Rice, Henry Gregg – managed by Ms. Michelle Haapala

Pioneer Elementary “Structural Architects” (2nd place): Brett Treichel, Alex Smits, Eason Hurd, Casey Palubiak, Birke Swanson, Andrew Hodek – managed by Mrs.¬†Allison Swanson and Mrs. Tina Hodek

Parkview Middle School Team “Seven Wonders” (1st place): Andrey Boucher, Spencer Schintgen, Lakshman Mallela, Charles Ambrosius, Madina Boucher, Victoria Schamber, Evelyn Srubas – managed by Mr. Jamie Boucher

“READY, WILLING AND FABLE” PROJECT OUTREACH CHALLENGE: Community service, advertising research and development, communication research, and teamwork.

Valley View Elementary “The Life Savers” (1st place): Marissa Diaz, Isabelle Garrigan, Nadia Schiegg, Braylie Hoppman, Kyra Metoxen, Madison Seder, Emily Laedtke, Lexi Volk – managed by Ms. Micki Volk.

Parkview Middle School Team “Nobody” (2nd place): Brynn Schintgen, Madalyn Baeten, Madeline Martin, Lexie Moran, Kenleigh Krause, Eli Gregg, Marissa VanEyck – managed by Mrs. Joy Martin and Mrs. Erica Schintgen RISING STARS NONCOMPETITIVE “EARLY LEARNING” TEAMS: Pioneer Elementary “Pioneer Stars”: Ava Minzlaff, Regan Carlson, Grace Shellman, Benjamin Payne, Henry Janiak, Xavier Petrasek – Managed by: Mrs. Cara Steinhoff.

Valley View Elementary “Banker Team”: Jessinia Garcia, Lily Migas, Madalynn Miller, Alex Stocker, Charvi Balaji, Jazzabelle Bumford, Jack Ehrfurth, Matthew Waters, Lincoln VanDuyse, and Joycelyn Mueller – managed by Ms. Lisa Banker.

Valley View Elementary “The First Grade Team”: Asher Abel, Kayden Anton, Violet Chaltry, Macy Gagnon, Jade Golonka, Liam McCabe, Cameron Olson, Ashlynn Stubbs, Reyah Vang, Cora Vertz, Alexis Vandenbusch-Minten, and Evelyn Winter-managed by Mrs. Heather Folkman.

Valley View Elementary “The Second Grade Team”: Noah Collegnon, Lainey Rice, Olivia Schneider, Nathan Juelich, Kiara Holm, Willow Derpinghaus, and Annaliese Clancy – managed by Mrs. Heather Folkman.

Valley View Elementary “Girls Rule”: Madelyn Ouradniak, Allie Clemme, Hannah Thomas, Kendra VanBuren, Ava Morehouse, Lauren McKinnon, Ashlyn Zeal, Jaida Aquirre, and Madison White – managed by Ms. Beth Parise.

Valley View Elementary “The Super Crazy Machine”: Ryleigh Anderson, Dominic Cook, Dayton Denny, Marilla Garrigan, Evelyn Nesvacil, Marissa Johnson, Chloe Babiarz, Brock Krueger, Miranda Neuman, Aoife Lally, and Ethan Schwartz-Davis – managed by Mrs. Jennifer Johnson.

Valley View Elementary “Team Snowman”: Tommy McNicoll, Charlotte McNicoll, Carter Dubord, Ashlynn Trinker, Cadence Hopson, Abrianna Korte, Alexs Bojilova, and Katelyn Seder – managed by Mrs. Candice Seder.

Comments

comments

Staff report
For suggestions or tips, message the page.
Top